Zakup domu to zawsze poważna inwestycja, którą należy bardzo dobrze przemyśleć, a nawet skonsultować z odpowiednimi fachowcami i wcale nie są to tylko prawnicy — równie dobrze warto poprosić o poradę specjalistów od elektryki czy innych instalacji, które znajdują się w budynku. Warto także dokonać przeglądu instalacji grzewczej — to pozwoli uniknąć nam problemów i nadmiernych wydatków na ogrzanie domu — jest to szczególnie istotne, gdy w domu istnieje już ogrzewanie gazowe lub sami będziemy przymierzać się do założenia takiej instalacji w zakupionym domu z rynku wtórnego.

Ogrzewanie gazowe — dużo zalet i mało wad

Ogrzewanie domów gazem jest jednym z tańszych i bardziej ekologicznych rozwiązań, ale możliwym tylko wtedy, gdy w pobliżu budynku przebiega sieć instalacji gazowej. Jest to także rozwiązanie bardzo wygodne dla domowników — ogrzewanie gazem nie wymaga zaopatrywania się przed sezonem w opał, nie generuje kurzu i brudu, a także nie wymaga cyklicznego dokładania do pieca, jak jest to w przypadku kotłów na paliwa stałe. Prawidłowo wykonana instalacja gazowa jest także w pełni bezpieczna i pozwala na efektowne i ekonomiczne ogrzanie domu, pod warunkiem jednak, że spełnia on kilka warunków, a które koniecznie należy sprawdzić przed zakupem domu, w którym zamierzamy dokonać modernizacji istniejącego ogrzewania na gazowe. W przypadku ogrzewania gazowego trudno mówić o wadach — fachowo wykonane instalacje są w pełni bezpieczne, ale mogą one generować duże koszty, jeśli to właśnie dom nie do końca nadaje pod instalację gazową, o czym trzeba koniecznie upewnić się przed zakupem. 

Dom z rynku wtórnego — na co zwrócić uwagę pod kątem ogrzewania gazowego? 

Dom z rynku wtórnego, szczególnie jeśli to starszy dom, wymaga dokładnego przeglądu — jeśli posiada on już instalację gazową do ogrzewania, to jej przeglądu powinien dokonać fachowiec w tym zakresie — tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wszystko jest z nią w porządku. My ze swojej strony możemy oczywiście zapytać o szczegóły poprzedniego właściciela, np. kiedy została założona instalacja, czy instalowali ją profesjonaliści, a także o koszty, jakie generowała w sezonie grzewczym. 

Kiedy jednak w domu istnieje inny rodzaj instalacji grzewczej, np. na paliwo stałe, a my przymierzamy się do założenia ogrzewania gazowego, to powinniśmy zwrócić uwagę na co najmniej kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich jest dokładne upewnienie się o tym, jak szczelny jest budynek, co pozwoli ustalić nam moc kotła i zużycie gazu dla jego ogrzania — jeśli tego nie zrobimy, to może okazać się, że ogrzewania gazowe okaże się zupełnie nieekonomiczne i narazi nas na duże wydatki w sezonie grzewczym — warto pamiętać, że sama instalacja gazowa to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy, więc jeśli nie będzie ono efektywne, to tym bardziej odczujemy ten wydatek. Koniecznie więc trzeba zwrócić uwagę na takie kwestie jak materiał, z jakiego został wykonany dom, czy została zastosowana izolacja cieplna w ścianach zewnętrznych oraz inne dodatkowe, np. na strychu czy dachu, a nawet na stolarkę okienną — nowe i szczelne okna także mają duże znaczenie dla utrzymania stałej i optymalnej temperatury w domu. To jasne, że im szczelniejszy budynek, tym moc kotła mniejsza i mniejsze zużycie gazu, a tym samym efektownie ogrzany dom. Koniecznie również upewnijmy się o ilości zamontowanych w budynku grzejników — czy na pewno jest ona odpowiednia do tego, aby ogrzewanie było wydajne i nie niosło niepotrzebnych kosztów. 

Jeśli mamy w planach ogrzewanie gazowe, to powinniśmy się również upewnić, że nie będziemy mieli problemu z tym, aby ją zamontować. Otóż instalacja gazowa wymaga nie tylko przebiegającej w pobliżu sieci gazowej, ale również pozwolenia budowlanego — chyba że została ona już zawarta w projekcie budowy domu — jeśli nie — musimy uzyskać takie pozwolenie, co również generuje dodatkowe koszty. Co istotne, warto także upewnić się w dokumentach, że dom został wybudowany zgodnie z przepisami — jeśli jest inaczej, to możemy mieć problem z uzyskaniem pozwolenia na jego jakąkolwiek modernizację, także pod kątem ogrzewania gazowego. 

Ostatnim ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest stan wentylacji oraz przewody kominowe. Miejsce, gdzie będzie znajdowało się urządzenie grzewcze gazowe, wymaga sprawnych kominów wentylacyjnych — można więc poprosić poprzedniego właściciela o informacje o tym, jak często były dokonywane przeglądy kominów. O stanie systemu wentylacji dużo nam może również powiedzieć stan ścian — wilgoć i pleśń to znak, że nie wszystko działa w tym zakresie tak jak powinno.

Oceń artykuł:

Co powinieneś wiedzieć o ogrzewaniu gazowym w domu - poradnik
Średnia 5/5 na podstawie 16 opinii.